Sposoby wiązania krawatów
Większości mężczyzn wiązanie krawata kojarzy się z przykrym obowiązkiem i długimi minutami spędzonymi na próbie wykonania perfekcyjnego węzła. Jednak wcale nie musi tak być! Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak wiąże się krawat. Podpowiadamy też, jak dobrać krawat nie tylko do okazji, ale również do kształtu twarzy.
Co wspólnego mają ze sobą krawaty i matematyka? W 1999 roku dwóch fizyków z Uniwersytetu Cambridge, Thomas Fink i Yong Mao obliczyli, że możliwe jest zawiązanie krawata męskiego na 85 sposobów. Część z nich jest jednak zupełnie niepraktyczna. W rzeczywistości możliwe jest wykonanie węzłów około 20 różnymi metodami. Krawatynaprezent.pl postanowiło przybliżyć Wam trzy najpopularniejsze sposoby na zawiązanie krawata męskiego.
Wiązanie krawata – złote rady
Większość mężczyzn stając przed dylematem “Mucha czy krawat?”, wybierze ten pierwszy dodatek. W przypadku wiązania krawata sprawdza się jednak znane powiedzenie – praktyka czyni mistrza! Aby uniknąć stresów i irytacji podczas tego procesu, warto pamiętać o kilku kwestiach. Pomogą one w wykonaniu perfekcyjnego węzła i sprawią, że zakładanie krawata przestanie kojarzyć się z przykrą koniecznością!
- Pierwsze wiązanie jest najważniejsze. Należy je mocno przytrzymać. Decyduje to o trwałości węzła i sprawia, że krawat na naszej szyi wytrzyma w stanie nienaruszonym cały dzień. Następne węzły mogą być już luźniejsze, ale ten ostatni trzeba znów zaciągnąć mocniej.
- Oba końce krawata powinny znajdować się na tej samej wysokości. Aby to osiągnąć, dobrze jest trzymać jedną ręką wąską końcówkę krawata, a drugą ręką przesuwać zawiązany przez nas węzeł ku górze.
- Aby uformować łezkę, czyli eleganckie wgłębienie przy węźle, podczas podciągania krawata należy włożyć w to miejsce palec wskazujący.
- Prawidłowo zawiązany krawat należy zaciągać dopiero, gdy wszystkie guziki koszuli są zapięte.
- O tym, że właściwie zawiązaliśmy krawat świadczy fakt, że węzeł zakrywa zapięcie kołnierzyka.
Four-in-hand knot, czyli węzeł prosty
Wiązanie to prawdopodobnie pochodzi z Anglii, gdzie w XIX w. w Londynie działał klub dżentelmenów pod nazwą Four-in-Hand. Jak przystało na dżentelmenów nosili oni krawaty, a sposób ich wiązania przypominał dzisiejszy węzeł prosty. To jeden z najłatwiejszych węzłów i prawdopodobnie dlatego do dziś jest tak chętnie wybierany przez panów. O popularności four-in-hand przesądza także fakt, że to wiązanie wygląda dobrze niezależnie od długości i szerokości krawata. Pasuje również do różnych rodzajów kołnierzyków. Węzeł prosty charakteryzuje się asymetrią, która dodaje mu nieco nonszalancji. Wciąż jednak jest to rozwiązanie bardzo eleganckie.
Dla kogo: Four-in-hand knot najlepiej będzie się prezentował u wysokich mężczyzn. Na ten węzeł powinni zwrócić uwagę również panowie, którzy mają szerszą szyję – to wiązanie ją wyszczupli i pomoże zrównoważyć proporcje sylwetki.
Źródło: www.netknots.com
Elegancja po królewsku – węzeł windsorski
Nazwa tego sposobu wiązania krawata pochodzi od Edwarda VIII, króla Anglii, późniejszego Księcia Windsoru właśnie. Uznawany on był za ikonę męskiej elegancji, a swoje krawaty zamawiał w Hawes & Curtis. To firma, która powstała w 1913 roku i z powodzeniem działa do dziś w branży mody męskiej. Książę stosował na ich krawatach węzeł four-in-hand, jednak z uwagi na ich grubość, węzeł był znacznie szerszy. I tak właśnie powstało wiązanie windsorskie, charakteryzujące się węzłem przypominającym trójkąt równoboczny. W odróżnieniu od four-in-hand jest to wiązanie symetryczne. Prezentuje się też niezwykle elegancko, więc świetnie sprawdzi się podczas oficjalnych, ważnych uroczystości. Na węzeł windorski często decydują się panowie w dniu swojego ślubu. Przypominamy też, że raczej nie poleca się ubierania garnituru na wesele bez krawata, bowiem jest to mało eleganckie. Przykładowo, do granatowego garnituru i białej koszuli na wesele warto dobrać granatowy, bordowy lub wzorzysty krawat. To wiązanie najlepiej pasuje do włoskiego kołnierzyka, który charakteryzuje się szerokimi wyłogami.
Dla kogo: Węzeł windsorski świetnie sprawdzi się panom o szerszej twarzy i mocno zarysowanym podbródku. W przeciwnym razie szeroki węzeł może nieco zdominować cały wizerunek. Wybierając to wiązanie trzeba również pamiętać, że ma ono tendencję do skracania szyi.
Źródło: www.netknots.com
Najpopularniejszy węzeł – węzeł półwindsorski
Węzeł półwindsorski, jak sama nazwa wskazuje, jest wariacją na temat wiązania windsorskiego. To także jeden z najchętniej stosowanych przez panów węzłów, bo sprawdzi się zarówno w sytuacjach formalnych, jak i tych mniej oficjalnych. W zależności od tego, jaką długość i grubość krawata dobierzemy, półwindsor będzie wyglądał inaczej. Węzeł ten daje więc dużą swobodę i pole do popisu – pozwala na zabawę krojami i wzorami krawatów. Węzeł półwindsorski możemy zastosować m.in. na krawacie w kwiaty. Sprawdzi się też do tego świąteczny krawat lub krawat w zabawny wzór, np. krawat w kaczki. Na węzeł półwindsorski możemy zawiązać krawat zarówno do garnituru ślubnego i koszuli z szerszym kołnierzykiem, jak i do biznesowego lub bardziej sportowego garnituru.
Dla kogo: Węzeł półwindsorski jest dość uniwersalnym sposobem wiązania krawata. Uważa się jednak, że najbardziej sprawdzi się mężczyznom, którzy charakteryzują się mocnym, wyraziście zarysowanym podbródkiem, najlepiej w kształcie prostokąta.
Źródło: www.netknots.com
Jaki krawat dla początkujących?
Nauka wiązania krawata może być o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli wybierzemy do tego celu odpowiedni krawat. Odpowiedni, czyli jaki? Najlepiej, żeby był to krawat w miarę elastyczny, który wybaczy wszelkie pomyłki i niedociągnięcia. Jednocześnie materiał nie może być śliski. Z tego względu ekskluzywny krawat jedwabny nie będzie najlepszym pomysłem na początek – może się rozwiązywać, jeśli nie opanujemy tej sztuki do perfekcji. Krawat na gumce jest z kolei mało elegancki i nie warto w niego inwestować. Jak już wspominaliśmy, to praktyka czyni mistrza i gdy już nauczymy się, jak wiązać krawat, możemy szaleć z krojami, materiałami i… wzorami.
Krawat to nie tylko przykra konieczność, ale również stylowy, a czasem dodający humoru dodatek. Jeśli szukasz krawata, który urozmaici Twoje codzienne stylizacje i wniesie nieco świeżości i uśmiechu, zajrzyj do naszego sklepu. To też świetny pomysł na praktyczny prezent, chociażby z okazji Dnia Ojca lub jako prezent na walentynki dla męża. Krawatynaprezent.pl pomoże Ci wyrazić swoje zainteresowania i pasje i przenieść je na ten elegancki kawałek materiału, zwany niegdyś “zwisem męskim ozdobnym”.
Pingback: Krawat czy mucha – co wybrać? - Ta-Tie